Deze column gaat niet over toezicht. Deze column gaat over het beter benutten van jouw brein. Hoe kun jij een betere toezichthouder worden door beter om te gaan met de capaciteit van jouw brein? Of een betere manager? Of een betere directeur? Of een betere partner?
Afgelopen vrijdag heb ik voor 35 managers VTH een breintraining georganiseerd, gegeven door mijn naamgenoot, psycholoog en trainer Koos Meijer. We weten namelijk een aantal fundamentele dingen niet van ons brein. Daarom gaan we er slecht mee om en zijn we minder effectief. Daarom is ons leven minder aangenaam. Daarom slapen we slecht.
Natuurlijk hebben jij en ik weleens dingen gehoord over stress en prikkels die ons afleiden en opfokken. Maar nu ik het eens allemaal goed geordend en toegelicht heb aangehoord, valt het kwartje veel beter. Zelf ben ik niet zo’n goede slaper en ik sta de hele dag ‘aan’. Dat maakt me misschien een goede projectleider, die altijd klaarstaat en snel dingen voor mekaar bokst. Maar ook een hopeloze verzorger van mijn eigen brein.
Het is natuurlijk gevaarlijk om er maar een paar elementen uit te pikken – want je hebt het totale verhaal nodig – maar ik doe het toch. Zo snap ik zelf nu goed waarom ons brein zo van prikkels houdt. Dat hadden wij mensen lang geleden nodig om te overleven in de wildernis. Hoe beter je prikkels opvangt, hoe groter jouw kans om te overleven. Dus onze hersenen zijn dol op prikkels. Op nieuwtjes, berichtjes, nieuwe plaatjes, WhatsApp, Instagram, TikTok enzovoorts. Maar dat is niet altijd goed. Ons lijf is ook dol op suiker, alcohol en drugs. Ook niet goed. Herman Brood had natuurlijk niet helemaal gelijk; Anything that makes you feel good, is good.
Het plaatje van het hoofd aan het begin van de dag laat een ‘leeg’ brein zien. Maar gedurende dag, na veel prikkels, loopt dat hoofd vol. Je ziet de ‘vergiftiging’ met een rood stofje. Als je goed slaapt, wordt dat gif weer opgeruimd. Dat kan ook overdag als je even helemaal niks doet, lekker dromen. Op de trein wachten ZONDER op je telefoon te kijken of een podcast te luisteren.
Een vol brein functioneert niet goed. Je ziet overtredingen over het hoofd, je communiceert niet meer lekker, je snapt niet meer goed waarom je een eenmaal verbeurde dwangsom altijd moet innen. Las dus pauzes in. Geniet van de stilte. Stap uit de kantoortuin. Praat niet de hele dag door. Ook al vind jouw brein dat misschien lekker, je loopt vol. Het is een overdosis. Hard werken klinkt stoer, maar is dom.
En nu maar hopen dat het ons lukt om de lessen toe te passen. Afkicken is moeilijk. Maar we gaan het zeker proberen.

Nog geen reacties.